Asset Publisher Asset Publisher

Akcja rozwieszania budek lęgowych na terenie Aglomeracji Kalisko Ostrowskiej - Tajemnice przyrody Wielkopolski

Akcja realizowana jest pod patronatem Starosty Kaliskiego Krzysztofa Nosala w ramach projektu Działania edukacyjne upowszechniające zachowania przyjazne środowisku pn. „Tajemnice przyrody Wielkopolski” na terenie Województwa Wielkopolskiego – konkursy, publikacja i akcja rozwieszania budek” realizowanego przez Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej. 

W ramach akcji leśnicy z nadleśnictw z Kalisza, Grodźca, Gołuchowa i Taczanowa przeprowadzają lekcję przyrody o ochronie ptaków, uczą jak montować budki lęgowe, gdzie najlepiej je wieszać i jakim gatunkom one służą. W ramach tegorocznej akcji montowane są budki lęgowe dla ptaków wg. Sokołowskiego typ A czyli taki ze średnicą otworu wlotowego: 33 mm, które przeznaczone są na mniejszych ptaków takich jak kowalik, sikory bogatki, sikory modrej, sikory ubogiej, sikory sosnówki, muchołówki małej, wróbli, mazurka.

Bartosz Wójkiewicz _ Nadleśnictwo Taczanów prezentuje jak powinna być zbudowana budka lęgowa

Drugi rodzaj budek, który trafia do wielkopolskich lasów w ramach akcji, to budka lęgowa dla ptaków typ B, o średnicy otworu wlotowego: 45 mm. Przeznaczone są dla ptaków dzięcioła, dudka, kretogłowa, szpaka sikory, sóweczki, mazurka.

-Należy pamiętać, że budki lęgowe nie zastąpią naturalnych dziupli lęgowych. Są one jednak koniecznością w miejscach, gdzie nie ma naturalnych dziupli lub ich ilość jest niewystarczająca. Widać, że są one zasiedlane, często mieszkają w nich oprócz ptaków również pszczoły, trzmiele czy myszy – mówi Mirosław Niczyporuk, zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Kalisz.

-Każda akcja budujące w dzieciach zachowania proekologiczne jest warta wsparcia, dlatego starosta kaliski Krzysztof Nosal objął patronatem te wydarzenia, a młodzi mieszkańcy naszego powiatu będą mieli ciekawą lekcję przyrody i postaw proekologicznych- mówił Starosta Kaliski Krzysztof Nosal.

-W ramach akcji rozwieszonych zostanie 150 budek lęgowych. To już trzeci rok akcji, która doskonale sprawdza się w terenie, bo dzieci otrzymują praktyczną lekcję przyrody. W 2015 roku rozwiesiliśmy na terenie Wielkopolski 150 budek lęgowych, w 2016 roku kolejnych 100 budek i w tym roku do lasów, ogrodów i parków trafi kolejne 150 budek lęgowych, by promować pozytywne zachowania związane z ochroną środowiska- mówi Wioletta Przybylska prezes Stowarzyszenia, dyrektor Wydziału Promocji Informcji i Obsługi Rady.

Prof. Jan Sokołowski opracował kilka podstawowych typów budek lęgowych zaprojektowanych dla poszczególnych gatunków ptaków. Modele te ogólnie się przyjęły i stały się bardzo powszechne ze względu na ich prostotę i uniwersalność. Budka musi posiadać ruchomą, otwieraną część, tak aby istniała możliwość oczyszczenia gniazda. I tego uczą również leśnicy wszystkie dzieci.

W ramach projektu wydrukowany również został album „Tajemnice przyrody Wielkopolski” w którym umieszczone zostaną zdjęcia fauny i flory lasów Wielkopolski wykonane przez uczestników konkursu fotograficznego.

Dokarmianie ptaków w Publicznym Przedszkolu nr 1 Nowych Skalmierzycach

To będzie już szósty wydawany przez Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej jako efekt konkursów fotograficznych o tematyce przyrodniczej. Do tej pory Stowarzyszenia wydało albumy pn. „Skarby Wielkopolski, „Ukryte bogactwo rezerwatów przyrody”, „Cuda Natury w Wielkopolsce” „Wielkopolska z lotu ptaka” oraz „Bogactwo lasów Wielkopolski”.

Drugi konkurs jaki został zorganizowany w ramach projektu to „Dbajmy o przyrodę Wielkopolski” i polegał na organizacji zbiórek jak największej liczby kasztanów i żołędzi dla zwierzyny leśnej. Kasztany i żołędzie są przysmakiem dzików, saren, jeleni, danieli, a także ptaków: sójek i bażantów. Są bogate w witaminy i substancje odżywcze, dlatego wykorzystywane są do dokarmiania zwierzyny leśnej. Wiele zwierząt otrzymuje dzięki temu w okresie zimy niezbędny pokarm, którego normalnie nie mogłoby samodzielnie znaleźć ze względu na trudne warunki pogodowe w trakcie tej pory roku.

tekst zaczerpniety ze stony

http://www.powiat.kalisz.pl

rozwieszania budek legowych naterenie ako tajemnice przyrody wielkopolski