Asset Publisher Asset Publisher

Platany Wolności posadzone

W środę 23 maja uczciliśmy stulecie odzyskania niepodległości oraz stulecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na placu Powstańców Wielkopolskich w Pleszewie posadzono 15 platanów.

W uroczystym posadzeniu drzew uczestniczyli samorządowcy, młodzież szkolna, miejscowy proboszcz, zaproszeni goście oraz dyrektor RDLP w Poznaniu wraz z grupą leśników z Nadleśnictwa Taczanów.

Zebranych powitał Dyrektor DRLP w Poznaniu Pan Tomasz Markiewicz, który przypominał zebranym ile drzew sadzą rocznie Lasy Państwowe i podziekował za godną uwagi inicjatywę.

foto.Leszek Winiecki

Po powitaniu głos zabrał nadleśniczy Żelisław Bartczak, który opowiedział o powodach posadzenia alei "Platanów Wolności" i przypomniał jakie funkcje może i powinna spełniać ta świeżo nasadzona aleja.

Pan Arkadiusz Ptak zastępca burmistrza Miasta i Gminy Pleszew porównał drzewa do wolności i niepodległości. O drzewa jak i o niepodległość trzeba dbać, pielęgnować ją i rozwijać - aby nie została zniszczona.

Każde z 15 posadzonych platanów otrzymało swojego „chrzestnego” który podpisał się pod aktem erekcyjnym.

Kulminacyjnym wydarzeniem było wkopanie metalowej kapsuły z aktem erekcyjnym oraz poświęcenie posadzonych drzew przez ks. Henryka Szymca .zpleszewa.pl

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, zwłaszcza uczniom ze Szkoły Postawowej nr 1 w Pleszewie oraz nauczycielom za udział w tej uroczystości, która wpisuje się w trwające w tym roku obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.